kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Policja w walce z przemocą domową
2006/8/18 10:40:00

Policjanci w całym kraju mają bardziej zdecydowanie wkroczyć do walki z przemocą domową – informuje szef policji Marek Bieńkowski. Ich działania mają miedzy innymi polegać na przekonywaniu ofiar przemocy, by składały zeznania przeciw swoim oprawcom oraz na konsekwentnym stosowaniu procedur związanych z tzw. niebieskimi kartami. Są to wprowadzone w 1999 roku wytyczne dotyczące postępowania policjanta w sytuacji zgłoszenia przypadku przemocy w rodzinie. Zgodnie z nimi policjant ma obowiązek pomóc ofierze przemocy w skontaktowaniu się z odpowiednimi instytucjami, mogącymi udzielić jej wsparcia i niezbędnej pomocy.

W przypadku stwierdzenia przemocy policjant powinien także wypełnić specjalny formularz i przekazać go dzielnicowemu, który będzie później kontrolował sytuację w danej rodzinie.

Coraz częściej w trakcie interwencji związanych z przemocą w rodzinie policjantom towarzyszy psycholog z centrum pomocy rodzinie – to głównie jego zadaniem jest przekonanie kobiety do złożenia zeznań obciążających domowego oprawcę.

Jak podkreślają policjanci, bardzo istotna i pomocna w działaniach organów ścigania jest konsekwencja i zdecydowanie maltretowanej kobiety. Jeśli złoży ona obciążające zeznanie, prokuratura może wystąpić o areszt dla oprawcy i nawet, jeśli sąd odrzuci jej wniosek, to na ogół orzekany jest sądowy zakaz zbliżania się do członków rodziny, co w znacznym stopniu ogranicza sprawcy przemocy możliwość dalszego maltretowania żony czy dzieci.





 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: maltretowanie, niebieska linia, policja, przemoc


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »