kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Ślub cywilny nie tylko w urzędzie
2015/8/31 14:20:00

W marcu 2015 roku weszła w życie ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, która przewiduje możliwość udzielania ślubu cywilnego poza urzędem. Wraz z tą zmianą przepisów wzrosło również zainteresowanie organizacją ślubnej uroczystości w plenerze. Co trzeba wiedzieć, decydując się na ślub plenerowy?

Urzędy otwarte na zewnątrz

fot. Ślub w plenerzeZmiany przepisów obowiązujące od 1 marca 2015 roku umożliwiły organizację ślubu cywilnego nie tylko w urzędzie, ale w dowolnym, przystosowanym do tego miejscu. Udogodnienie wchodzi w zakres zmian w prawie cywilnym, które stanowią m.in. o prawie do nadawania imion dzieciom czy wzorach dowodu osobistego. Organizacja ślubu w plenerze od dawna cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych par, niestety dotychczasowe przepisy pozwalały na taką uroczystość jedynie w szczególnych przypadkach. Chodzi o sytuacje, w których np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywało na stałe w szpitalu. Od wiosny jednak zniesiono to obostrzenie na rzecz zwykłej chęci młodych do wyjścia poza urząd. Śluby plenerowe nie mogą jednak odbywać się w dowolnym miejscu. W każdej tego typu sytuacji decyzję podejmuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Chodzi o to, żeby wybrane miejsce spełniało określone w ustawie warunki jak np. „zachowanie uroczystej formy” czy „bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”.

- Miejsca organizacji uroczystości w plenerze, które nie powinny budzić zastrzeżeń urzędników to na przykład piękne okoliczności przyrody. Jednym tego typu otoczeń będzie plaża, która w naszym klimacie, szczególnie w tak ciepłym roku jak obecny, będzie nie tylko bezpieczna, dostojna ale również bardzo romantyczna – mówi Zbigniew Pajewski z Hotelu Apollo w Darłowie.

Wyjście urzędników poza USC będzie jednak kosztować. Uroczystość organizowana w plenerze lub w miejscach, na które uzyska się zgodę oznacza dodatkowy koszt w wysokości 1 tys. zł. Pieniądze młoda para będzie musiała wpłacić na konto stosownej gminy. A gdzie Polacy najchętniej zorganizowali by tego typu uroczystość?

Woda bardziej romantyczna od gór

Według badania „System Rejestrów Państwowych. Opinie Polaków na temat planowanych ułatwień w obowiązujących procedurach administracyjnych” przeprowadzonego na zlecenie MSW przez IPSOS na grupie tysiąca osób w lutym Polacy preferują „naturalne” otoczenie dla zaślubin. Jako najczęściej wymieniane w sondażu występują plaża, ogród i „miejsce nad morzem”. W dalszej kolejności wskazywano na zamki lub po prostu ulubione, czy też wybrane miasto w Polsce. Co ciekawe, mężczyźni biorący udział w badaniu bardzo często wskazywali na chęć wzięcia ślubu na statku lub łodzi, co potwierdza marynistyczne preferencje Polaków.

- Trudno o bardziej romantyczną scenerię od zachodu słońca nad szumiącym morzem i fal rozbijających się o brzeg. Właśnie z tego powodu plaża jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na umożliwione ostatnio śluby poza Urzędem Stanu Cywilnego – mówi Zbigniew Pajewski.

Kompleksowa uroczystość

Chociaż organizacja ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego oznacza dodatkową opłatę dla gminy, to zmiana przepisów może przynieść pewne oszczędności. Wszystko zależy od znalezienia miejsca, które nie tylko uzyska zgodę urzędników, ale również ograniczy koszty związane z transportem gości z miejsca zaślubin na miejsce zabawy weselnej. Wyjście urzędników poza USC stworzyło możliwość organizacji całej uroczystości w jednym miejscu – ślub i wesele nie muszą być już rozdzielane jak dotychczas. Na rynku znajdziemy oferty kompleksowej organizacji ślubu z weselem, najczęściej w hotelach, które umożliwiających również przenocowanie przyjezdnych gości. Dzięki temu młoda para może poświęcić organizację wielu czaso i pracochłonnych elementów uroczystości jednemu organizatorowi. Przykładem hotelu przystosowanego do tak kompleksowej usługi jest Apollo z Darłowa, który posiada dostęp do prywatnej plaży, czy salę i taras z widokiem na morze. Ślub plenerowy dzięki zmianom w prawie cywilnym jak nigdy dotąd pozwala na bezpośrednie, wygodne i uroczyste kontynuowanie uroczystości bez dodatkowych przerw związanych z przejazdem gości pomiędzy różnymi lokalizacjami. Najpopularniejszy ślub na plaży może by dziś zorganizowany łącznie z weselem, gdzie z przysięgi złożonej w niezwykłych okolicznościach młoda para w asyście gości może bezpośrednio przejść na salę weselną gdzie należycie uczczą nowo zawarty związek. Warto więc przeprowadzić kalkulację kosztów, nie tylko finansowych ale również poświęconego czasu, na porównanie kompleksowej uroczystości plenerowej z rozdzielonymi uroczystościami ślubu i wesela. Oczywiście najważniejsze będzie jednak zachowanie szczególnej atmosfery i okoliczności wydarzenia, dla którego cudownym otoczeniem może być właśnie nadbałtycka plaża.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ślub, ślub cywilny, ślub plenerowy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »